Messi võidu vajalikkusest (FIFA/Katari v ...

Messi võidu vajalikkusest (FIFA/Katari vaatepunktist)

Dec 15, 2022

Spordiajaloo kirjutuse spetsiifikast tulenevalt on jalgpalli maailmameistrivõistlustel kui aja- ja kohapõhisel tervikul paratamatult mingi sündmus või sündmuste ahel, mis läbikirjutamise kaudu teistest samal ajal aset leidnud sündmustest eristuda suudab. Neid võiks nimetada „mäletamist väärivateks sündmusteks“, mis kord kinnitatuna seejärel tekstist tekstisse edasi kanduvad. Need tähelepanu pälvinud sündmused ei pruugi muidugi maailma eri paigus alati täiel määral kattuvad olla, nagu võib ka juhtuda, et isegi kattudes ei ole neile antavad hinnangud sarnased – küllap mäletatakse Maradona 1986. aasta mängu Inglismaa vastu nois riikides täiesti erinevalt. Julgen aga arvata, et sõltumata Maradonale antavatest hinnangutest on 1986. aasta turniir üks selliseid, mis paljudes maailma keeltes edastatud ajalugudes on inspiratsiooni saanud just Maradonast. 1986 on Maradona, ning selle tõe ümber kirjutamine eeldaks ülemaailmset poliitilist, kultuurilist ja majanduslikku ühtekuuluvust mahus, millist mina spordiajaloos meenutada ei suuda.

Peaks olema selge, et lugu Maradonast ja aastast 1986 pole oluline mitte üksnes Maradona lähedastele, argentiinlastele ja Mehhikole, vaid oli ja on oluline ka FIFA-le. Seda seepärast, et tolle loo väärtus ei tulene üksnes sellest, millele ta osutab, vaid ka sellest, mida see varjata suudab. Sedasi mõistetuna on Maradona-lugu FIFA poolt vaadatuna lausa hädavajalik, kuna pidevalt üle korratuna see hoiab kollektiivse tähelepanu eemal loost, mis suudaks juhtida tähelepanu hoopis sellele, et juhtimise tasandil oli FIFA-sse tolleks hetkeks sisenenud juba poolkuritegelikku maailma, mis järgnevate aastate jooksul juba otseselt kuritegelikud jooned omandas. Maradona oodatud maailmameistriks tulek, mis kindlasti kuulub 20. sajandi olulisemate spordisündmuste hulka, on aga nii iseloomuliku karakteriga, et see lausa sundis ajalugu enda järele haarama. Piiratud ressursside tingimustes, milles viibib kogu inimtegevus, on see lugu aidanud FIFA-l oma toonaseid tegusid varjul hoida. FIFA poolt toetust leidnud ajalugu on lihtne: kui rääkida jalgpallilistest pahategudest ja selle kõrvale ka moraali lugeda, siis keskendugem ikka Maradona käega löödud väravale!

Maradona ja Messi. Kujutatuna ühes Napoli poes. (Foto allikas: eraarhiiv)

Ma ei tea, kas pühapäeval lõpule jõudva finaalturniiri organiseerijad on tänase jalgpallilise probleemi olemust teadvustanud, kuid kollektiivina peaks FIFA ja Katar tõsiselt mõtlema küsimuse üle, kuidas jäädakse ajaloos nende korraldatud turniiri mäletama. Kui FIFA ja Katar peaksid selleks mingil põhjusel kasutama seaduslikke meetodeid, siis tundub mulle, et turniiri tekstiline päästmine jääks juba väljapoole nende mõjuvõimu. 2022. aasta turniiri läbiviimise taust on niivõrd paljudes nüanssides kuritegelik, et selleks peaks juhtuma midagi erakordset, et ajaloos, mis on määratud kujundama kollektiivset arusaama juhtunust, suudetaks mööda vaadata kogu sellest koledusest, mis FIFA/Katariga vähemalt hetkel seonduma peaks. Osutasin rõhutatult olukorra hetkelisusele, sest võib juhtuda, et pühapäeva õhtuks on kollektiivne jagatud emotsionaalne seisund muutunud ning sellest saadud tõuge võib osutuda nii võimsaks, et muudetud saab ka turniiri mäletamist toetama jääv raamistik.

Kui ma ütlesin, et Diego Maradona maailmameistriks tulek oli 20. sajandi maailma spordielu üks olulisemaid hetki, siis meedia ülemaailmse kasvu tingimustes oleks Lionel Messi maailmameistriks tulek vähemalt praegusel hetkel selle sajandi kõige olulisem spordisündmus. Kuigi see väide on rangelt isiklik, toon ma selle kaitseks mõned põhjendused. Esiteks ei hakka ma väitma, et Messi on kõige tuntum või populaarsem sportlane maailmas. Kui taoline adekvaatsusele pretendeeriv küsitlus üleüldse teha oleks võimalik ning selle põhjal selguks, et selleks sportlaseks on hoopis mõni teine jalgpallur, tennisist, korvpallur või minugi poolest golfimängija, ei muudaks see fakti, et ka Messi kuulub täna maailma tuntumate sportlaste hulka. Teiseks saaks erinevatele uuringutele viidates öelda, et jalgpalli maailmameistrivõistluste näol on tegemist enim tähelepanu pälviva spordivõistlusega maailmas, kuigi omakultuurilises plaanis arvan suveolümpia olevat emotsionaalselt mitmekesisema ja sellest tulenevalt ka olulisema. FIFA-l on 211 alaliitu, kellest finaalturniirile pääseb tänase seisuga 32, mis tähendab, et valdavale osale maailmast väljenduvad maailmameistrivõistlused asenduse otsimises loomulikule omavõistkonnale.

FIFA ja Katar peaksid Messile pöialt hoidma küll. (Foto allikas: kuvatõmmis fifa.com)

Kuid kombinatsiooni Messi ja maailmameistrivõistlused tuleb lisada veel üks tegur. Selleks on Maradona. Messi on ainus mängija, kes pärast Maradona areenilt lahkumist on võrdluse temaga välja kannatanud ning kelle puhul jääb otsustavalt puudu üksnes maailmameistritiitel. Kuigi Messi sai osa juba Saksamaal peetud 2006. aasta turniirist, on tema enda otsustava panusega seonduvalt olnud tal alates 2010. aastast tiitlivõiduks kolm võimalust. Lõuna-Aafrika Vabariigis, Brasiilias ja Venemaal need aga ei realiseerunud ning kuna turniir turniirilt on ootused üha kasvanud, tähendab see ka seda, et kui see nüüd juhtuma peaks, saab see olema emotsionaalselt kordades kaalukam kui see olnuks varem. Sellest tulenevalt näen ma Messi võidus ainust võimalust, kuidas FIFA-l ja Kataril oleks ajaloo koostamisse otseselt sekkumata võimalik turniiriga seonduvatelt tuhandetelt kuritegudelt tähelepanu eemal hoida. Kui Messi peaks võitma, jääb spordiajakirjandus ees ning ajalugu selle järel esmalt mäletama just seda. Nii nagu juhtus Maradona ja 1986. aastaga.

Niisiis on FIFA-l ja Kataril pühapäeval võimalik näpud taha saada 21. sajandi suurimale spordiloole ning ma mõtlen praegu, et mis küll peaks noid kahte takistama, et see tiitel Messile kindlustada. Üks kollane kaart prantslastele siit, teine sealt; emmale-kummale poolele kalduvad kokkupõrked sobival hetkel argentiinlaste kasuks vilistada; ning kui kõigest sellest ikka abi pole, siis võib ju mõne argentiinlase karistusalas pikalikukkumise ka penaltina fikseerida. Asi see siis teha oleks! Kusjuures võiks tähele panna, et kui FIFA praegu tõesti midagi sellist plaaniks, oleks see lihtsalt naljategu kõigi nende kuritegude juures, mis seni juba korda on saadetud.

Enjoy this post?

Buy Silmad kinni jalgpalli MMi vaadates a coffee

More from Silmad kinni jalgpalli MMi vaadates