Jan Kozák
65 supporters
6. listopad 1939, sedmašedesátý den 2. s ...

6. listopad 1939, sedmašedesátý den 2. sv. války

Feb 15, 2024

Západní fronta: vzdušné válčiště

1) Nad Méty dochází k doposud největší vzdušné bitvě na západní frontě, když 27 německých stíhaček Bf 109 D-1 ze stavu JGr. 102 útočí na francouzský průzkumný letoun Potez 63.11 ze stavu GR II/22 eskortovaný 9 stíhačkami Hawk 75 z řad GC II/5. I přes výraznou početní převahu Němců ale souboj končí jasným vítězstvím francouzských letců, kteří za cenu 1 sestřeleného hawku a opravitelné poškození dalších dvou posílají k zemi 3 messerschmitty a vážně poškozují dalších 5 (z toho 2 neopravitelně). Na německé straně jsou hlášeni 2 padlí, 2 zajatí a 1 zraněný, z francouzských letců není raněn nikdo.

2) Nad Völklingenem je stíhačkami Bf 109 z řad I./JG 76 sestřelen britský bombardér Blenheim ze stavu 57. perutě RAF. Sestřel je připsán Maximilianu „Maxi“ Stotzovi coby jeho první úspěch. Stotz je budoucí stíhací eso a nositel Rytířského kříže s Dubovými ratolestmi; padne v srpnu 1943 s celkem 189 sestřely na kontě.  

3) Nedaleko Saulheimu je messerschmitty z 3./JG 53 zničen britský bombardér Blenheim Mk. I (s. č. L1145) na průzkumné misi. Všichni tři členové posádky jsou zabiti.

4) Nad Méty je messerschmitty z 9./JG 53 sestřelen francouzský průzkumný letoun Les Mureaux 115 ze stavu GAO 1/506; pilot je zabit, pozorovatel se zachraňuje na padáku. Stejný německý útvar si o několik hodin nad Méty později připisuje i druhý Les Mureaux – tentokrát jde o stroj z řad GAO 2/506, jehož posádka s vážnými popáleninami vyskakuje na padáku.

Dění v Protektorátu

1) Prezident Hácha oficiálně informuje protektora von Neurath, že on i protektorátní vláda v souladu s rozhodnutím z 31. října odmítají složit slib věrnosti Adolfu Hitlerovi.

2) V Praze je Gestapem zatčen František Fárek, jeden z vedoucích představitelů odbojové skupiny Tři konšelé. Organizace vznikla hned po německé okupaci v březnu 1939 z popudu bývalých důstojníků Druhého oddělení Hlavního štábu – kromě Fárka šlo o Antonína Longu a Aloise Čáslavku. Během následujících měsíců skupina vyvíjela zpravodajskou činnost, v dubnu 1939 navázala kontakt s exilovými zpravodajci ve Francii v čele s F. Moravcem, a postupně vytvořila síť informátorů na několika protektorátních ministerstev. I přes přísná konspirační opatření ale byla existence Tří konšelů vyzrazena při výsleších členů odbojové skupiny okolo Zdeňka Schmoranze. Pro Fárka si gestapáci přišli jako první; později bude odsouzen na 10 let vězení a v dubnu 1945 unikne z pochodu smrti.

Dění ve světě

1) V moskevském Bolšoj těatru se koná slavnostní galavečer u příležitosti 21. výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Hlavním bodem večera je projev ministra zahraničí Molotova, který se v něm pouští do ostrého útoku proti západním mocnostem. Současná válka je podle něj „…pokračováním mnoha let imperialistického boje vedeného kapitalismem“ v čele s Velkou Británii, Francií a Spojenými státy. Tyto státy podle Molotova utlačují a vykořisťují pracující po celém světě a „pokrytecky skrývají své hříchy za prapor demokracie“. „Touto válkou jsou vinny všechny kapitalistické státy a především vládnoucí třída válčících mocností. Pracující takovou válku nemohou a nesmí podporovat. Komunisté se vždy snažili takovým válkám zabránit.“ Zde Molotov obviňuje „válečné provokatéry“ z toho, že proti Sovětům poštvali Polsko. Rovněž prohlašuje, že Sovětský svaz „…mnoho let neúnavně bojoval za zachování míru,“ a uzavřením paktu o neútočení s Německem „…překazil plány provokatérů snažících se vyvolat protisovětskou válku.“

2) Ve svém projevu rovněž Molotov obsáhlé vyzývá komunisty celého světa k boji proti imperialismu a válečným štváčům: „Kominterna vás volá do svých řad pod slavným praporem Marxe, Engelse, Lenina a Stalina. Kominterna vás vyzývá, abyste posilovali bratrské pouto s vykořisťovanými ve městech i na vesnicích, a se zotročenými lidmi v koloniích. Volá vás, abyste bránili čínský lid před imperialistickými nájezdníky. Zastavte svými společnými silami zlo, které se právě děje. Vystupte proti těm, kdo podporují pokračování války. Odhalte je jako pohůnky imperialistů, kteří ve jménu svých žoldáckých zájmů a zločinných cílů uvrhávají do zkázy miliony lidí. Požadujte osvobození uvězněných bojovníků pracující třídy. Požadujte zatčení všech válečných pirátů a spekulantů. Bojujte o svobodu svou, svých organizací, schůzí, čestných pracovníků a svých médií. Braňte každou píď svých práv a úspěchů. Nedovolte buržoazii přenést břemeno války na vaše ramena! Manželky, ženy, sestry! Neplačte v ústraní a nahlas žádejte, aby vám byli ze zákopů navráceni vaši manželé, synové a bratři! (…) Bojujte za okamžité ukončení této nespravedlivé a loupežné války! Mír všem lidem! Sláva bratrství všech vykořisťovaných po celém světě! Sláva Sovětskému svazu, bastionu míru a svobody a socialistické otčiny všech vykořisťovaných napříč všemi státy!

3) Mezinárodní komunistické hnutí Kominterna vydává veřejné prohlášení, v němž oficiálně zaujímá neintervenční pozici a válku v Evropě prohlašuje za imperialistický konflikt mezi různými vládnoucími třídami po vzoru Velké války, jejíž hlavními viníky jsou Británie a Francie. Pro kontext dodávám, že v této chvíli je Kominterna již jen stínem své někdejší slávy a podpis paktu Ribbentrop-Molotov pro ni představoval smrtící úder. Faktické spojenectví nacismu a komunismu totiž Kominternu postavilo do politicky sebevražedné situace, kdy navzdory svému hlásání míru musela například podpořit invazi do Polska.

4) V Krakově je zahájena tzv. Intelligenzaktion Krakau – masové zatýkání profesorů a pedagogů Jagellonské univerzity. Veškerý pedagogický personál univerzity dostal 3. listopadu pokyn dostavit se na přednášku o německém vzdělávacím plánu pro Polsko, kterou měl vést šéf krakovského Gestapa SS-Obersturmbannführer Bruno Müller. Mělo se tak stát jen týden před začátkem dalšího akademického roku. Když se ale v přednáškové hale č. 66 shromažďuje několik desítek akademiků, místo přednášky je zde čekají policisté, vojáci a příslušníci SS. Následně je přítomným sděleno, že kvůli „nepřátelství Poláků vůči německé vědě“ nedostala univerzita povolení zahájit nový akademický rok, po čemž jsou všichni v posluchárně zatčeni a vyvedeni z budovy do čekajících antonů. Do řady z nich Němci brutálně kopou, mlátí je pažbami pušek či je fackují. Celkem je zatčeno 184 osob, z toho 138 z Jagellonské univerzity, 34 profesorů z Krakovské univerzity, 4 z Ekonomické univerzity v Krakově a zbytek z jiných polských univerzit. Všichni jsou odvezeni do věznice Montelupich, odkud putují do Mazovských kasáren. Odsud budou akademici o tři dny později dopraveni do detenčního centra ve Vratislavi a koncem měsíce jejich cesta skončí v koncentračním táboře Sachsenhausen.

5) Australská vláda souhlasí s přesunem pěti svých torpédoborců ze Singapuru do Středozemního moře. To umožní britskému námořnictvu uvolnit více vlastních plavidel pro doprovod atlantických konvojů. Výměnou je Austrálii přislíbeno vyslání dvou britských křižníků do Pacifiku.

Válka na moři

1) Německý těžký křižník Admiral Graf Spee vplouvá do vod jižně od Madagaskaru. K tomuto dni má plavidlo na svém kontě 5 potopených spojeneckých lodí. Zároveň ale platí, že křižník má za sebou již téměř 56 000 km a potřebuje generální opravu opotřebených motorů. V Indickém oceánu zůstane loď až do poloviny listopadu.

2) Americká nákladní loď City of Flint, nyní již pod velením svého původního kapitána Josepha Gainarda, je propuštěna z Haguesundu a odplouvá směrem k Bergenu. Zde vyloží svůj náklad a následně nabere kurz zpět do Spojených států. Definitivně tak končí téměř měsíc trvající anabáze lodi. City of Flint bude v Atlantiku sloužit až do ledna 1943, kdy se stane obětí ponorky U-575. Kapitán Gainard bude později vyznamenán Námořním křížem a během války v Pacifiku bude velet pomocnému křižníku USS Big Horn a útočné transportní lodi USS Bolivar. Zemře v prosinci 1943 po těžké nemoci. O rok později po něm bude pojmenován torpédoborec USS Gainard (DD-706, ve službě 1944-1971).

Enjoy this post?

Buy Jan Kozák a beer

More from Jan Kozák