Skryté výhody hospodářského poklesu

Skryté výhody hospodářského poklesu

Aug 27, 2022

Navzdory obavám z recese si v červenci index S&P 500 připsal 9,1 %!

Tento růst představuje nejlepší měsíční výkon od listopadu 2020. Průmyslový index Dow Jones a technologický Nasdaq Composite rovněž zaznamenaly měsíční nárůst o 6,7 %, resp. 12 %.

Takto si v červenci stály akcie společností v indexu S&P 500:

Společnosti reportují své hospodaření

Doposud 56 % společností z indexu S&P 500 vykázalo své výsledky za 2. čtvrtletí 2022.

Z těchto společností 73 % vykázalo zisk na akcii (EPS) lepší, než byly odhady analytiků (pětiletý průměr je 77 %).

Společnosti vykazují zisky, které jsou 3,1 % nad odhady, ale jsou pod pětiletým průměrem, který je 8,8 %.

Ke zvýšení tempa růstu zisků výrazně přispěly překvapivé výsledky společností ze sektorů energetiky a zdravotnictví.

Pokud jde o tržby, 66 % společností vykázalo tržby (revenue) lepší, než byly odhady analytiků (pětiletý průměr je 69 %).

Společnosti vykazují tržby, které jsou o 2,5 % vyšší než byly odhady.

Co nás ještě čeká?

V meziročním srovnání vykazuje index S&P 500 nejnižší růst zisků od 4. čtvrtletí 2020. Nižší tempo růstu zisků ve 2. čtvrtletí 2022 ve srovnání s předchozím rokem lze přičíst neobvykle vysokému růstu zisků ve 2. čtvrtletí 2021 a pokračujícím makroekonomickým problémům.

Analytici do budoucna očekávají růst zisků ve 3. čtvrtletí 2022 o 6,7 % a ve 4. čtvrtletí 2022 o 6,7 %. Pro kalendářní rok 2022 analytici předpovídají růst zisků o 8,9 %.

Výhledový 12měsíční poměr P/E činí 17,1, což je pod pětiletým průměrem 18,6, ale nad desetiletým průměrem 17,0.

V nadcházejícím týdnu má své výsledky za druhé čtvrtletí oznámit 152 společností z indexu S&P 500 (včetně dvou z indexu Dow 30).

Podrobněji i s grafy najdete zde:
https://insight.factset.com/sp-500-earnings-season-update-july-29-2022

Žádná recese nepřichází

Ekonomové jsou notoricky známí tím, že nedokážou rozpoznat poklesy v době, kdy k nim dochází.

"Žádná recese nepřichází. Pesimisté se mýlí. K recesi nedojde." prohlásil v prosinci 2007 ekonomický odborník Larry Kudlow.

Pracovníci Federálního rezervního systému se o devět měsíců později stále domnívali, že ekonomika v roce 2008 poroste o 1,5 %. Ve skutečnosti se snížila o 2,5 %. A velká recese byla na světě.

Dnes není těžké najít někoho, kdo předpovídá pokles... ale na otázku, zda již pokles začal, je stejně obtížné odpovědět jako kdykoli předtím. Poslední ekonomický výhled IMF (International Monetary Fund), který byl zveřejněn tento týden, předpokládá globální růst 3,2 % v roce 2022, ale varuje, že "rizika jsou v drtivé většině nakloněna směrem dolů". Průzkumy mezi výrobci vypadají hůře než kdykoli od počátku pandemie.

Nové údaje naznačily, že americká ekonomika klesá již druhé čtvrtletí po sobě, čímž se země podle oblíbené definice dostala do recese (i když oficiálně o tom rozhoduje Národní úřad pro ekonomický výzkum). Podle prvního odhadu amerického Úřadu pro ekonomickou analýzu se HDP meziročně snížil o 0,9 %, a to v důsledku poklesu investic soukromých společností.

Kdo by si chtěl přečíst více: https://www.imf.org/en/Publications/WEO/Issues/2022/07/26/world-economic-outlook-update-july-2022

Pandemie zkreslila ekonomický barometr

V roce 2021 jsme se těšili z konjuktury, letos mohou výrobci trpět. Spotřebitelé, kteří v průběhu pandemie zůstávali doma a nakupovali zejména online, si i nadále drží sociální distanc. Lidé jsou navíc nešťastní ze současné ekonomiky, inflace a své finanční situace. 

Federální rezervní systém v USA pokračuje v utahování měnových kohoutků, když opět zvýšil úrokové sazby o tři čtvrtě procentního bodu. Historie nám ukazuje, že po tak prudkém zvýšení úrokových sazeb následuje recese. 

Je příliš brzy na to, aby se dalo říci, že přišla recese. To však neznamená, že se jí lze vyhnout. Rusko omezuje dodávky plynu do Evropy, a tak ceny energií opět prudce rostou. Situace může ohrozit průmyslovou výrobu v letošní zimě.

Růst v Číně se zpomalil, jde o důsledek spojený s její politikou nulové úrokové sazby. Narůstají také obavy z problémového sektoru nemovitostí.

( Pamatujete na společnost Evergrande a neschopnost této gigantické společnosti splácet její pohledávky? Tak přesně tato společnost nedodržela lhůtu, kterou si sama stanovila pro návrh restrukturalizace svých závazků ve výši 300 miliard dolarů, ke kterému mělo dojít do konce července. Přitom se jedná o druhého největšího developera nemovitostí v Číně.

Více např. na Financial Times
https://www.ft.com/content/01f8a2c7-4ed1-487b-aada-ac5e2b5a9932 )

Inflace v eurozóně vzrostla na rekordních 8,9 %. Velkou ránou pro Evropu jsou hospodářské důsledky spojené s ruskou invazí na Ukrajinu. Nová čísla mohou podnítit Evropskou centrální banku k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Minulý týden banka zvýšila sazby poprvé od roku 2011.

Největší evropská ekonomika, Německo, vykázala za druhé čtvrtletí roku 2022 stagnující údaje o HDP. V letošním roce bude mít nejhorší ekonomické výsledky mezi zeměmi G7.

Zdroj: https://www.bea.gov/data/gdp/gross-domestic-product

Recese jsou bolestivé

Poškozují ty, kteří přijdou o práci, a škodí budoucímu růstu tím, že odrazují ostatní od podnikatelských investic. Dobrou zprávou je, že svět by mohl z nadcházejících otřesů vyjít s nižší inflací a čistšími a bezpečnějšími dodávkami energie. Zotavení by mohlo být rychlé i vzhledem k tomu, že světová ekonomika není nějak závažně finančně nestabilní. V každém případě se obávejte poklesu. Nezapomínejte však na pozitivní stránky. 

Od roku 1955 byla v Americe tři období, kdy sazby vzrostly stejně jako letos, a to v letech 1973, 1979 a 1981. Ve všech případech následovala do šesti měsíců recese.

Co nám ještě přinese rok 2022? Nechme se překvapit.

👉 Jaký názor máte vy? Udělali jste změny ve svém portfoliu? Dejte nám vědět do komentářů. 🔽


👉 Chcete investovat společně s ostatními investory?

Přidejte se ke stovkám dalších investorů na Discordu 💭

Investiční Bullánci

Gefällt dir dieser Beitrag?

Kaufe Investiční Bullánci einen Kaffee

More from Investiční Bullánci