Login

mandalinarossa

Growing Plants from Cuttings // Çelikle Bitki Çoğaltma

Mar 11, 2022

Whenever I see a plant I like I just take a little cutting about 10 cm long with at least 2 eyes on it and stick it in a pot filled with loose soil. I make sure to keep the soil moist at all times.

The chances of rooting of the cutting will depend on the time of the year you take it. For trees and bushes the best time is when they go dormant. So when they wake up in spring they keep on with their natural rhythm of growing, no matter where they are!

For herbs like lavender,rosemary etc. spring is a good time.That’s when they have new growth which can root easily. But from experience, I can say that fall is a good time too. The only thing is that you have to take care of the rooted plants at home or a greenhouse until planting out in spring  .

////

Ne zaman hoşuma giden bir bitki görsem hemen ondan yaklaşık 10 cm’lik bir çelik alırım ve geçirgen toprakla dolu bir saksıya batırırım.Çelik alırken dikkat edilecek şey dalın üzerinde birkaç göz olması, çünkü yeni yapraklar oradan çıkıyor.

Çeliklerin köklenme ihtimali çeliği aldığınız zamana göre değişiyor.Ağaçlar ve çalılar için en iyisi  uykuya geçtikleri zaman. Böylelikle baharda uyandıklarında,sizin onların bir parçasını köklendirdiğinizden habersiz, kendi doğal ritimlerinde büyümeye başlıyorlar!

Lavanta ve biberiye gibi aromatik otlar içinse, yeni filizler verdikleri bahar daha iyi bir zaman. Ama tecrübeme dayanarak sonbaharın da uygun bir zaman olduğunu söyleyebilirim.Sadece köklendirdiğiniz bitkilere bütün kış, baharda dışarıya dikeceğiniz zamana kadar, evde ya da serada güzelce bakmanız lazım.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Sambucus Nigra (Elderberry) // Mürver

image

January 1 // 1 Ocak

image

January 30 // 30 Ocak

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Blackberries // Böğürtlenler

These are a couple of different variety of blackberries.Some of them are the thorny wild ones, some of them are thornless ones that I took during my daily walks around the neighborhood.

They were all looking like pieces of sticks, but now they shot out some leaves!

It’s time to divide them in their own individual pots, because by the color of the leaves it looks like they have a bit of nutrition deficiency.

///

Fotoğtafta birkaç çeşit böğürtlen var.Bazıları dikenli yabani olanlardan, bazıları da dikensiz evlerin çitlerine sardırılmış olarak gördüklerimden. 

Çelikler birkaç parça çubuk gibi görünüyorlardı, ama şimdi hepsi yapraklandı.Artık onları ayrı saksılara aktarma zamanı geldi.Çünkü yaprakların renginden besin yetersizliği çekiyorlar gibi görünüyor.

image

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Argyranthemum frutescens (Marguerite Daisy) // Çalı Papatya

I took some cuttings of semi/hard shoots (woody on the bottom, green on top) which where growing from the bottom of the plant. They quickly grew larger and in a month or so started to flower at the same time as the mother plant. Now they are ready to plant out, but I rather wait for the weather to get a little warmer (it’s snowing now!).

///

Çalı papatyanın dibinden çıkan yarı odunsu (alt tarafı odunlaşmış,üst tarafı yeşil) filizlerden aldığım çelikler. Bir ayda çabucak büyüdüler ve ana bitkiyle aynı anda çiçek açmaya başladılar. Artık dışarıya ekilebilirler ama havanın biraz daha ısınmasını beklemek daha iyi olacak (şimdi kar yağıyor!)

image

January 30 // 30 Ocak

image

February 23 // 23 Şubat

I

Enjoy this post?
Buy mandalinarossa a coffee
Sign up or Log in to leave a comment.