mandalinarossa
is

Wild Salad Greens // Yabani Salata Otları

Jan 09, 2022

As I got to know and recognize the wild plants that pop up all over, I realized how much more beneficial they are than the domesticated greens. A lettuce for example is deprived of most of its minerals and vitamins for the sake of being palatable and not bitter as its ancestors.

Here are some of the edible wild greens I see coming up year after year in my garden:

//

Etrafımdaki yabani otları tanımaya başladığımdan beri, onların evcilleştirilmiş yeşilliklerden ne kadar daha fazla yararlı olduklarının farkına varıyorum. İşte her sene bahçemde tekrar tekrar çıkan yabani otlardan bazıları:

1.Lamium Purpureum // Dead Nettle --- Ballıbaba

This plant keeps coming back to our garden in the beginning of winter. From February to April it blooms beautiful purple flowers that bees love. 

To use in salads I pinch the tops and gather two hands full of it. It tastes earthy and has a wild aroma to it.

//

Bu ot her kış başında bahçemizde çıkıyor. Şubat'tan Nisan ortasına kadar arıların çok sevdiği mor çiçeklerini açıyor.

Salatada kullanmak için uçlarını kopartarak 2 avuç dolusu topluyorum. Tadı topraksı ve yabani bir aromaya sahip.

image

 

2.Plantago Major //  Broadleaf Plantain -- Sinirli Ot

I gather its young leaves here and there and toss them into the salad mix. It doesn’t have a dominant taste but provides lots of vitamins and minerals.

Also whenever I cut my hand or get stung by a bee, I chew one of its leaves and press it onto the cut or sting. It quickly takes away the pain and helps the healing process.

///

Genç yapraklarından toplayıp salata karışımına ekliyorum. Pek öne çıkan bir tadı yok ama içinde birsürü vitamin ve mineral var.

Bir de ne zaman elimi kessem veya arı soksa, yapraklarını çiğneyip üzerine koyuyorum.Hemen acıyı alıyor ve iyileşme sürecine yardımcı oluyor.

image

3.Daucus Carota // Wild Carrot -- Yabani Havuç

We have a couple of wild carrot varieties in our garden that pop up in the beginning of the winter.

This one tastes similar to parsley but fresher! 

//

Bahçede her kış başında filizlenen birkaç tane yabani havuç çeşidi var. Bu çeşit maydonoza benziyor ama daha taze bir tadı var!

image

4.Malva Sylvestris // Mallow -- Ebegümeci

Mallow also dyes back in summer and comes back in winter.It has a strong root system, so I just leave it where it is (even if it’s in the  middle of the vegetable bed), and let it to its own thing!

I gather young leaves and chop them up into the salad. It tastes similar to spinach and somewhat like okra because of its mucilaginous properties.

It has many vitamins and minerals and also has benefits to joints.

///

Ebegümeci yazın kuruyor ve kışın köklerinden tekrar canlanıyor. Güçlü bir kök sistemi olduğu için nerede çıktıysa onu orada bırakıyorum (sebze yatağının tam ortasında olsa bile!).

Taze yapraklarını toplayıp, ince kıyarak salataya ilave ediyorum. Tadı ıspanağa ve biraz da bamyaya benziyor.

Birçok vitamin ve mineralle dolu, aynı zamanda da eklemlere iyi geliyor.

image

5.Taraxacum Officinale // Dandelion -- Karahindiba

And of course dandelion! A plant that accompany me everywhere I go. It has so many benefits and vitamins,minerals that it begs us to eat it!

I gather young leaves, chop them up and toss them into the salad. 

After I mix all the herbs/plants together, I make a dressing of olive oil,lemon and salt, pour it in the salad and with clean hands I mix it all in. Salt gets the bitterness out of dandelion greens.

////

Ve tabii ki karahindiba! İşte nereye gidersem yanımda olan bitki. Kendisi o kadar faydalı ki heryerde karşımıza çıkıp bize beni ye diyor!

Taze yapraklarını toplayıp, ince keserek salataya ilave ediyorum.

Bütün otları karıştırdıktan sonra, zeytinyağı,limon ve tuzu iyice karıştırarak bir sos hazırlıyorum ve temiz ellerle sosu salataya iyice karıştırıyorum. Tuz karahindibanın acısının çıkmasını sağlıyor.

image

Happy eating!

Afiyet olsun!

Enjoy this post?
Buy mandalinarossa a coffee
Sign up or Log in to leave a comment.