Vstupní brána do čínského příšeří

Vstupní brána do čínského příšeří

Aug 19, 2022

Asi těžko byste hledali jinou knihu, kterou by bylo možné označit za vstupní bránu do starověké čínské mytologie, než je Klasická kniha hor a moří (Shan Hai Jing, 山海经). Krom toho, že jde o bestiář nejrůznějších zvláštních až bizarních tvorů, najdete tu také zmínky týkající se geografie, rostlin, medicíny, čarodějnictví a šamanistických rituálů sloužících k uctívání popisovaných tvorů a jde tak vlastně zároveň i o mytický zempěis a spirituálního průvodce.

Její verze existovaly zřejmě už kolem roku 400 př.n.l. Autor je neznámý, ale předpokládá se (celkem logicky), že nejde o dílo pouze jednoho člověka. V současné podobě se objevuje až o pár století později na začátku dynastie Han v kompilaci Guo Pua. Kniha je rozdělena do 18 oblastí (hory, země za moři, země uprostřed moří, divočina), v nichž je obsaženo na 100 říší, 550 hor, 300 řek a 277 zvířat. Popsáno je to přitom pomocí 30 tisíc znaků.

Jednotlivé oddíly knihy si zachovávají pevně danou strukturu, takže za nějaký čas může při čtení od začátku do konce přijít hodně repetitivní. Další "vadou na kráse" je nepoměr informací u jednotlivých tvorů. Zatímco jedni jsou popsáni včetně své povahy a zvyků, u jiných jde v podstatě jen o letmou zmínku "že tam a tam žije na vrcholku hory tento tvor". Historické obrázky, které v současných vydáních spatříte jsou dílem až mnohem pozdějších dynastií, ony úplně původní se bohužel nedochovaly. Nu a tyhle výtvarné interpretace pokračují až do dneška - aktuálně jde o velmi vděčnou inspiraci mnoha mladých čínských malířů. :)

Enjoy this post?

Buy Iron Pilgrim a coffee

More from Iron Pilgrim