Jakou investiční strategii si zvolit?

Jakou investiční strategii si zvolit?

Aug 27, 2022

Při plánování investiční strategie je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat, naplánovat alokaci aktiv. Neexistuje žádné aktivum, které by bylo zcela bez rizika. Různá aktiva obsahují různá rizika, takže jak se diverzifikujete do různých tříd aktiv, spojíte se s různými tržními cykly. Třídy aktiv se dělí na akcie, dluhopisy, hotovost, nemovitosti, komodity nebo i kryptoměny a další.

Jednotlivé třídy aktiv fungují v různých cyklech. Diverzifikací do více druhů aktiv se tyto cykly budou vzájemně vyrovnávat, vaše portfolia budou méně kolísat a sníží se celkové riziko.

Pokud začnete budovat své portfolio tím, že najdete správnou kombinaci typů aktiv, budete mít větší kontrolu nad tím, jak rizikové je vaše portfolio.

Například, pokud dojde ke korekci akciového trhu, akcie dostanou tvrdý zásah a půjdou s cenou dolů. Avšak vaše nemovitostní aktiva nemusí být ovlivněna a naopak vaše komodity mohou vzrůst.

Alokace aktiv může mít větší dopad na vaše celkové výnosy než konkrétní cenné papíry, které si vyberete. Rozsáhlý výzkum ukázal, že pokud máte diverzifikované portfolio, 88 % vašich výnosů portfolia lze připsat alokaci aktiv. Pojďme se tedy podívat na různé způsoby, jak diverzifikovat své portfolio.

Neexistují žádné „dobré“ nebo „špatné“ alokace – budete muset najít tu, která je pro vás ta pravá na základě vaší vlastní situace.

Sektory aktiv jsou formou diverzity. Obecně jsou sektory rozděleny do 4 hlavních hospodářských kategorií:

  1. Přírodní zdroje: zemědělství, těžba, lesnictví, průmysl

  2. Výroba: stavebnictví, výroba, zpracování surovin

  3. Služby: zdravotnictví, ochod, doprava, zábava, finance

  4. Znalosti: věda, výzkum, vysokoškolské vzdělání

V rámci těchto sektorů členíme cenné papíry podle GICS do následujících sektorů:

Před dramatickým propadem trhu se můžete chránit rozmístěním svých aktiv do různých sektorů. Spotřební zboží a energie si tradičně vedly dobře v recesích, zatímco finance a technologie předčí v rostoucím trendu. Jelikož se všechny obchodují na burze, jsou citlivé nejen na své sektorové cykly a výkyvy, ale také na celkové pohyby trhu.

Diverzifikovat můžete dále do mezinárodních akcií, rozvinutých a rozvojových zemí nebo společností s různou tržní kapitalizací. Můžete ale také diverzifikovat do fyzických a tradičních aktiv, tedy do měn, umění, sběratelských předmětů, drahých kovů, nemovitostí a podnikání.

V posledních letech investoři využívají nového aktiva - kryptoměn.

Většina poradců se shoduje, že čím rozmanitější jsou vaše investice, tím bezpečnější je vaše portfolio. Pamatujte, že každý druh investice s sebou nese svá vlastní rizika.

Záleží na poměru, jakým investujete do jednotlivých tříd aktiv. Možná budete chtít rozdělit své portfolio na všechny sektory s 5-10 % v každém sektoru. Můžete být konzervativní a umístit 50 % svých investic do blue chip akcií s dlouhodobou kvalitou a určitou mírou bezpečí, zbytek pak rozdělit mezi aktiva, která mohou nést větší riziko, ale také mají větší potenciál růstu. A můžete vzít 5-10 % svého portfolia a riskovat je na technologické startupy nebo jiná vysoce riziková aktiva.

Exchange Traded Funds (ETF), indexové fondy a podílové fondy jsou navrženy tak, aby zmírňovaly rizika investováním do širokého spektra aktiv v rámci skupiny nebo sektoru. ETF jsou perfektní pro začínající investory. Je zajištěna rozmanitost a aktuální správná alokace - sektorová, geografická a další. Umožňují vám investovat na trzích, aniž byste riskovali, že všechny své peníze vložíte do jediné společnosti.

Sociální obchodování nabízí další způsob, jak diverzifikovat své portfolio. Je snadné zkopírovat jiného obchodníka a automaticky získat výhodu jeho zkušeností. Vaše investice jsou diverzifikované přesně jako investora, kterého kopírujete. Protože můžete každému obchodníkovi přidělit jinou částku, máte šanci diverzifikovat své portfolio prostřednictvím mimořádně široké škály investic.

Klíčem je vědět, do jakých druhů nástrojů investuje každý obchodník. Budete mít větší rozmanitost, pokud se rozhodnete kopírovat obchodníka s měnami, jednoho s americkými akciemi, jednoho s globálními akciemi, jednoho s komoditami atd.

Pamatujte, že veškeré obchodování zahrnuje riziko. Investujte pouze kapitál, o který jste připraveni přijít, minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky!

Ve skutečnosti je alokace aktiv konkrétně o vás. Vaše cíle, vaše peníze, vaše riziko. Jaká je správná alokace pro vás, může být pro někoho jiného zcela nesprávná. Neřiďte se tedy slepě tím, co vám říká podílový fond, investiční poradce nebo guru. Je důležité vědět, jak to odpovídá vašim potřebám a cílům.

Mnoho finančních poradců kategorizuje alokaci aktiv podle vašeho věku. Říká se, že pokud jste mladší a máte delší investiční horizont, můžete si dovolit podstoupit větší riziko. “Máte čas dohnat ztráty.” Složené úročení můžete nechat působit ve váš prospěch.

Při skládání alokace aktiv sledujte počet let, které očekáváte, že budete ještě pracovat. Zvažte vklady, které můžete provést do svého portfolia každý týden, měsíc nebo rok. Neustálé přidávání do vašeho investičního portfolia zvyšuje pravděpodobnost, že poroste rychleji a umožní vám dosáhnout vašich cílů.

  • Kolik už máte našetřeno na důchod?

  • Kolik peněz byste chtěli mít každý rok v důchodu?

  • Získáte peníze z jiných zdrojů?

  • Kdy očekáváte odchod do důchodu (věk/rok)

  • Jak dlouho si myslíte, že budete v důchodu?

  • Jaká bude míra inflace?

  • Jaké daně nyní platíte?

  • Kolik můžete investovat každý měsíc?

  • Kdy přestanete vkládat peníze na svůj účet?

  • Budete mít při odchodu do důchodu další zdroje příjmu – důchod, rentu, státní podporu?

  • Jakou očekáváte průměrnou míru návratnosti svých investic?

Je mnohem lepší mít realistické míry návratnosti a delší časovou osu, než doufat ve vyšší výnosy, které mohou přinést větší rizika. Obecně platí, že čím kratší doba mezi dneškem a odchodem do důchodu, tím menší riziko budete chtít s penězi na důchod podstoupit. 

Vzhledem k tomu, že každý druh investice nese své vlastní riziko, budete muset zjistit svou toleranci k riziku. Jedná se o emocionální i finanční rozhodnutí.

Pokud jde o finanční stránku, podívejte se na své portfolio a časovou osu. Pokud ztratíte 20 % z investice, co to pro vás bude znamenat? Máte čas na práci, abyste si to vynahradili? Máte dost investovaných prostředků, abyste si mohli dovolit vzít část svých peněz na spekulace? Pokud zmizí, budete schopni platit účty?

Po emoční stránce, jaké druhy ztrát dokážete tolerovat? Máte obavy, když obchod jde proti vám? Žijete „na trhu nadějích“, kde doufáte, že trh poroste... ale bojíte se, že ne? Poznejte sami sebe. Pokud zjistíte, že jste posedlí každým obchodem a každou ztrátou, zastavte se a přehodnoťte svou strategii.

Měl bych se držet cenných papírů s nižším rizikem a zkusit metodu „set-and-forget“ využívající rostoucí dividendy a aktiva s blue chips, která historicky poskytovala dobrý výnos, aby mě výkyvy neobtěžovaly? Mohu mírnit své emoce a obchodovat s nastavenými stop lossy a vybírat zisky, abych překonal krátké propady a minimalizoval ztráty?

Pro většinu investorů, jak získávají zkušenosti, najdou pro sebe pohodlné místo. Učí se své toleranci k riziku a zůstávají v ní. A když zjistí, že propadnou „jisté věci“, která je riskantnější, jejich strach a emoce je nakonec zatáhnou zpět do toho, co považují za „bezpečnou zónu“.

Trošku si řekneme o pákovém efektu. Pakový efekt je pro nezkušené EXTRÉMNĚ NEBEZPEČNÝ! Pákový efekt vám umožňuje použít zlomek vlastního kapitálu ke kontrole velkého množství peněz. To je ze své podstaty mnohem riskantnější než pouhé vlastnictví akcií nebo nákup CFD. Vaše zisky se znásobí, ale riskujete, že ztratíte více, než je vaše investice. Možná budete chtít začít nákupem aktiv bez pákového efektu.

CFD vám mimo jiné umožňuje prodávat aktiva, která nevlastníte, abyste využili výhody poklesu trhu. Krátký prodej CFD, dokonce i bez pákového efektu, vytváří poplatek za přenos. Obchod může vést k nadměrným ziskům nebo ztrátám.

Účelem je pomoci vám stát se vzdělaným investorem. Udělejte si prosím čas, abyste se podívali na svou časovou osu, investiční strategii a toleranci k riziku. Naplánujte si svou budoucnost tak, že si spočítáte, co budete potřebovat k odchodu do důchodu, a začněte na to investovat peníze.

Cílem je vidět, jak se z vás stane úspěšný investor, který moudře obchoduje a vybuduje působivé portfolio, které vám umožní žít vámi zvolený životní styl. To se může stát pouze do té míry, do jaké plánujete rizika spojená s veškerým investováním.


👉 Chcete investovat společně s ostatními investory?

Přidejte se ke stovkám dalších investorů na Discordu 💭

Investiční Bullánci

Enjoy this post?

Buy Investiční Bullánci a coffee

More from Investiční Bullánci