Atlassian. Firma, která navždy změnila z ...

Atlassian. Firma, která navždy změnila způsob, jakým týmy pracují.

Aug 27, 2022

Píše se rok 2002 a dva australští absolventi University of New South Wales, Mike Cannon-Brookes a Scott Farquhar, zakládají firmu Atlassian, která jim nejen vyřeší jejich aktuálním problém, ale i navždy změní způsob, jakým IT firmy a produktové týmy pracují.

Místo toho, aby začali pracovat pro nějakou z technologických firem, jak se od nich očekává, si rok před tím, než vznikl Facebook, berou půjčku 10 000 dolarů a spouští svůj první vlajkový produkt, Jira.

Jira umožňovala přes své jednoduché rozhraní spravovat technické chyby (tzn. bugy) na jednom místě, plánovat produktový vývoj a spravovat úkoly. Také obsahovala možnost verzovat historii, přidávat přílohy a prohledávat svou databázi. Vše, co vývojáři a produktové týmy potřebují, aby mohli efektivně pracovat na jednom místě. Dnes samozřejmost, ale tehdy nic takového neexistovalo.

Díky, na tu dobu unikátnímu, přístupu k marketingu, kdy Atlassian nikdy neměl velký obchodní tým, ale spoléhal se na tzn. word of mouth, tedy že si o produktu spokojení vývojáři řeknou mezi sebou, se Atlassian dokázal stát jedničkou v nástrojích pro vývojáře a svou pozici si drží i po 20 letech.

https://twitter.com/jasonlk/status/1473612736630190082?s=20

Šest let po svém $3 miliardovém IPO je dnes technický titán Atlassian s téměř 7000 zaměstnanci a tržní kapitalizaci $74 miliard (k lednu 2022) vskutku věrohodný svého jména inspirovaného z řecké mytologie. Díky svému přístupu k vývoji a marketingu, nyní známým jako product-led growth a GTM flywheel, Atlassian pomáhá 83 % firmám z Fortune 500 a více jak 216 tisícům zákazníků s jejich projektovým managementem a může se pyšnit zákazníky jako NASA, Tesla, Dropbox, Visa, Pfizer, Coca Cola či Samsung.

Špičkové nástroje pro vývojáře

S Jirou příběh začal, ale zdaleka neskončil. Cílem Atlassianu je pomoci odemknout potenciál každého týmu, a proto (a také pro diverzifikaci příjmů) přidává do svého portfolia v roce 2004 dokumentový nástroj Confluence. Oba nástroje jsou vzájemně velice dobře integrované a tím se i více prohlubuje propojení produktových týmů, což vede k dalšímu růstu příjmu.

Pouze tři roky po svém založení, v roce 2005, je Atlassian již plně profitabilní bez žádného vnějšího kapitálu. Díky stabilnímu cashflow v roce 2007 překvapí svým dalším krokem, a místo budování dalších produktů, začíná strategicky skupovat jiné firmy do svého portfolia.

Všechny tyto nástroje, ať už jde o Bamboo, Bitbucket, HipChat, Trello, Statuspage či zhruba 15 dalších produktů a společností, začne Atlassian integrovat mezi sebou, aby vytvořil dokonalou smyčku, která si podmaní vývojové týmy z celého světa.

Pokud již firma například používala Jiru a Confluence, ale pro své verzování kódu používala GitHub (koupeno Microsoftem v roce 2018) či GitLab (IPO v roce 2020), pravděpodobně přešla na Bitbucket, jelikož se s ním v rámci Atlassian ekosystému pracovalo mnohem jednodušeji a efektivněji.

Tato strategie se Atlassianu vyplatila, a tak se mezi lety 2012 a 2015 náklady na získání nového zákazníka (CAC) pohybovaly mezi 12 a 21 % ročních příjmů namísto mediánu 50 - 100 % v porovnání s dalšími SaaS a zákazníků přibývalo exponenciálně.

Titánem jsem a titánem budu

Jak historie ukazuje, pokud se firma nedokáže adaptovat nebo inovovat, její velikost může být její zkázou, jak tomu bylo u Kodaku, Nokie či Xeroxu.

Jira, vlajková loď Atlassianu, si aktuálně drží 40% tržní podíl v segmentu projektových nástrojů a neustále roste. I přesto že druhý v pořadí je nástroj Microsoft Project s pouze 15 %, je pro Atlassian i nadále důležité neusnout na vavřínech, inovovat a hledat nové způsoby, jak upevnit svou pozici. Ať už přes spokojenější a úspěšnější současné zákazníky, které tím, jak rostou, generují více příjmů, tak samozřejmě přes zákazníky nové.

Kromě Microsoft Project považuji za hlavní přímé konkurenty hlavně Asanu, Monday.com nebo4 ClickUp, který aspiruje nahradit “všechny” aplikace a dělá si zálusk i na Jiru a její zákazníky.

ClickUp reklama mířená proti Jiře: https://www.youtube.com/watch?v=LPCUAgzUt2k

Atlassian se zaměřuje na tři vzájemně propojené trhy, softwarový vývoj, ITSM a work management, ve kterých vidí potenciál pro více jak ztrojnásobení počtu zákazníků v následujících letech a díky svému průměrnému 35% ročnímu růstu příjmů za poslední 4 roky tak dosáhnout na příjmy 24 miliard USD ročně (z aktuálních 2 miliard USD).

Aby se tato čísla stala skutečností, udělal Atlassian dva důležité kroky v posledních letech, a to jednak v roce 2017 koupil project management nástroj Trello, který je jednodušší a zaměřuje se na menší, primárně ne-technické, týmy, což je pravý opak Jiry. Netřeba zmínit, že tím se rozšířila zákaznická báze Atlassianu a možnosti up-sellu a cross-sellu.

Druhým důležitým krokem se stal plný přechod do cloudu, který se dokončí v polovině roku 2024.

A zatím to vypadá, že se všechna tato rozhodnutí více než vyplácí. Očekává se, že většina ze současných 30 000 on-premise zákazníků dokončí migraci do cloudu v následujících dvou letech. Cloudoví zákazníci pak dle dat roustou o 20 % více a přináší Atlassianu tak více příjmů, jak můžete vidět na obrázku níže.

Největší změna v rámci migrace se dotkne těch největších on-premise zákazníků (16 % ze všech on-premise, kteří mají více jak 500 uživatelů). Atlassian ale má plán, jak zajistit, že migrace bude úspěšná a zákazníci spokojeni. Díky tomu a stálému růstu enterprise zákazníků, tak můžeme po druhém a třetím roce od migrace čekat mnohonásobně navýšení příjmů.

Atlassian ve své Q3 zprávě uvádí, jako vždy, slušné výsledky. Příjmy z cloudu vzrostly o 35 % YoY a z datových center pak dokonce o 75 % YoY. Tyto dva hlavní zdroje příjmu přinesly firmě necelých $350 milionů, což činí 43% nárůst oproti Q3 v roce 2020.

Výhled na rok 2022

Jak již bylo zmíněno výše, Atlassian čeká několikaletá migrace plně do cloudu, a tedy můžeme vidět přesun příjmů z serverů do cloudu, které přináší jak stabilní příjem s 84% marží, tak i rychlejší růst do budoucna. Zde se očekává nárůst mezi 40 a 50 %.

Ani po dvou dekádách Atlassian nepolevuje a přidává do svého portfolia další firmy jako ThinkTilt, Chartio, Halp a Mindville, které společně s integracemi s aplikacemi jako Slack, Dropbox a Adobe přinesou nové zákazníky, příležitosti a příjmy. Osobně se velmi těším na nárůst revenue po plném přechodu do cloudu a integraci do více enterprise firem.

Za posledních 5 let Atlassian vyrostl o více jak 1000 %, za poslední 3 pak o 217 %. Za poslední rok je Atlassian nahoře o 33 % i přes svůj pád o 35 % z ATH v listopadu 2021. A právě proto věřím, že vzhledem k budoucnosti a potenciálu tétu firmy, postaveném ve svém segmentu, stabilním cash-flow a pozitivním přístupem ke společnosti, je ten správný čas zařadit Atlassian do svého portfolia.

👉 Chcete investovat společně s ostatními investory?

Přidejte se ke stovkám dalších investorů na Discordu 💭

Investiční Bullánci

Ti piace questo post?

Offri un caffè a Investiční Bullánci

More from Investiční Bullánci