Naučená bezmoc

Naučená bezmoc

Oct 13, 2021

Pojem prvýkrát popísal americký psychológ, uznávaný profesor na Pensylvánskej univerzite a jeden z najcitovanejších osobností modernej psychológie: Martin Seligman.

Napriek tomu, že dnes pojem naučená bezmocnosť poznáme u psov veľmi dobre, primárne prof. Seligmanovi o psy nešlo. Tento jav objavil náhodne, pri skúmaní depresívnych stavov u ľudí.

Pokusy na psoch

Avšak Seligman využil náhodne na výskum depresie práve psy.No nepriamo sa zaslúžil o to, že dnes sa výcvik psov uberá smerom, kde sa chceme naučenej bezmocnosti vyhnúť. Pokus započal v roku 1964 a bol založený na tom, že sa psom púšťal elektrický prúd v podlahe (pod packy). Na pokus potreboval 3 skupiny psov. Samotný pokus rozdelil potom na 2 hlavné fázy.

1. fáza pokusu

Psy sa rozdelili do troch skupín, pričom:

  • prvá skupina mohla elektrický prúd kedykoľvek vypnúť

  • druhá skupina nemala žiadnu možnosť prúd vypnúť, vypínač totiž nefungoval

  • tretia skupina bola kontrolná = prúd nikdy zapnutý nemala

2. fáza pokusu

Psy dostali do klietky bariéru, ktorú museli preskočiť, aby sa dostali do časti, kde elektrický prúd nepôsobil. Vždy 60 sekúnd pred elektrickým výbojom bol vydaný zvukový signál, aby psy mali možnosť včas uniknúť.

  • prvá skupina vždy bez problémov preskočila bariéru

  • z druhej skupiny 6/8 psov nemalo žiadnu snahu v tejto fáze už preskočiť bariéru

  • tretia skupina bez problémov preskočila + reagovala výborne aj na zvukový signál

Výsledky

Výboj nebol nikdy tak silný, aby psom zabránil fyzicky preskočiť bariéru ! U 3 psov z 2. skupiny sa prejavilo patologické správanie (koprofágia, pomočovanie, apatia voči človeku)

,,Psychologický stav, ktorý sa často objavuje, keď sú udalosti z prostredia nekontrolovateľné a nech zviera robí čokoľvek, nie je možné sa im vyhnúť."

Čo to zmanená?

Selingman predpokladal, že rovnako ako u ľudskej depresie, aj pri psoch ktoré trpia naučenou bezmocou sa može zdať, že znašajú lepšie stres (nereagujú na zvuky, na korekciu...) a sú teda odolnejšie.

Psy vyzerajú stabilne, neprajvujú sa. Pravdou je, že podobne ako u depresie sa jedná o stav rezignácie a nie stability.

Enjoy this post?

Buy Lucia Kotianová a coffee

More from Lucia Kotianová