🎯 ZAUJALO MNE >>> NORMANŮV EXPERIMENT

(Převzato z FB skupiny Propojeni. Já osobně bych to neřekla lépe, a proto sdílím jako téma Komunita a Vztahy)


Máme tady výzvu ke kultivaci ducha😇💪

Dnešním tématem je: NORMANŮV EXPERIMENT🙏❤️

Minulý týden jsme si povídali o tom, jak naše myšlenky mají sílu ovlivnit (a to i na dálku) chování druhého člověka. Dnes na tento bezesporu zajímavý fenomén navážeme konkrétním příkladem.

Před časem se mi dostala do rukou fascinující knížka z roku 1985 s trochu tajemným názvem Drawing The Larger Circle (Nakresleme větší kruh) od Jacka a Cornelie Addingtonových. Na vysvětlenou - v kruhu máme ty, kteří mají rádi nás.

Milovat ty, kteří se k nám chovají láskyplně a vlídně, nám většinou nedělá problémy. Horší je to už s těmi, kteří nám nějakým způsobem ublížili nebo kteří nás nemají právě v lásce.

Kniha je plná praktických rad a příkladů, z nichž některé zapadají do toho, o čem si tady od začátku projektu Propojeni povídáme. Přináším jeden z nich.

⚖ Doug Hooper, přítel Jack Addingtona, pracoval jako prodejce, ale zároveň vedl terapii pro vězně ve Folsom Prison, věznici s maximální ostrahou, určené pro „beznadějné“ případy.

⚖ Byl pro věc tak zapálený, že vězňům sám kupoval Addingtonovy knihy. Vězni, kteří prošli tímto programem, se už do vězení podruhé nedostávali a často je pouštěli za dobré chování dříve. Doug měl v zásobě spoustu zajímavých příběhů, ale vůbec nejpoutavější byl Normanův.

⚖ Když první den programu vykládal 75 vězňům o tom, že láska je silnější než nenávist, nesetal se napoprvé hned s pochopením 😄. Jeden z vězňů, Norman, chtěl Douga vyzkoušet a před ostatními ho shodit. Se sarkastickým úšklebkem ho vyzval, že když tedy láska překoná čas i prostor, tak ať mu ukáže jak na to, aby mu napsala do vězení manželka 📩.

📩 Celé tři roky, co je ve vězení, se neozvala a Norman trávil dny tak, že se užíral a plánoval ji zavraždit, až se vrátí. Doug se výzvy nezalekl a řekl Normanovi, ať mu prvně odpoví na jednu otázku.

„Byly chvíle, kdy jsi byl s manželkou šťastný?“ zeptal se Doug.

„Ano, na začátku nám bylo fajn. Byli jsme velmi šťastná rodina.“ odpověděl Norman.

„Tak si co nejčastěji vybavuj, jaké to tehdy bylo a jak jste byli šťastní.

Když budeš myslet na manželku a děti, tak jenom s láskou. Zapuď veškeré nenávistné myšlenky na pomstu. Dělej to do chvíle, než se za dva týdny opět uvidíme,“ radil Doug.

📩 Pro Normana to byl jistě oříšek🥜, ale souhlasil s experimentem🧪. Za dva týdny nemohl dojetím přečíst dopis, co opravdu dostal od manželky. Doug jej, pln emocí, přečetl za něj a jedno oko nezůstalo suché. Cituji doslova:

Milý Normane,

doufám, že mi promineš, že jsem tak dlouho nenapsala. Před pár dny se mi stala zvláštní věc. Vzpomněla jsem si na všechny ty chvíle, kdy jsme byli spolu šťastní, a zaplavila mě vlna lásky k Tobě. Děti a já Tě chceme zpátky a budeme na Tebe čekat. 💗🍀🌹

💞 Tento příběh mě osobně hodně inspiroval. Zdánlivě jednoduchá věc, ale spousta lidí se zasekne hned na začátku.

💞 Může nás napadnout, že přece nejde mít o blízkém člověku jenom dobré myšlenky? A tak tyto pokusy vzdáme předem, mávneme nad nimi rukou jako nad další utopií. Jenže pak přicházíme o zajímavé zkušenosti.

💞 Toto cvičení už ze začátku často vzbudí vlnu odporu našeho malého já. Ucítíme vlastní malost a neochotu nechat staré křivdy a křivdičky být.

💞 Najednou vidíme, že ani tak nejde o chování druhého člověka, ale o nás, a z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že to není někdy úplně pěkný pohled 😊.

💞 Když se sama snažím vybavit si hezké okamžiky s člověkem, na kterého se zrovna zlobím, cítím, kolik odporu v sobě mám. Nese to ale výsledky, a to mám ještě hooodně velké rezervy 😇.

💞 Když vytrváme navzdory vnitřnímu odporu, je to osvobozující proces, protože přestáváme vidět kolem sebe viníky toho, jak se cítíme.

💞 Vnímáme spíše vlastní odpovědnost a sílu volit si své postoje. A s tím přichází čím dál větší svoboda a radost. Tušíme, že tato cesta je hluboce smysluplná. 🍀

🧘 Ani Dalajláma nemá pořád jenom dobré myšlenky, což sám přiznává. Ale dokáže si je uvědomovat a nahrazovat je těmi pozitivními.

🧪Pokud vás Normanův experiment zaujal, zvu vás ho tento týden vyzkoušet.

📣 Vyberte si příbuzného, kolegu, či souseda, na kterém vás něco rozčiluje, a myslete na dotyčného jenom v dobrém.

📣 Pokud vás s ním/jí pojí hezké vzpomínky, je to o to jednodušší. Negativní myšlenky, co se budou snažit oponovat, klidně a důsledně nahrazujte.

📣 Se soucitem k sobě (či lehkou pobaveností) pozorujte, jak mysl bude proti těmto ohrožujícím novotám bojovat 🙂.

📣 A pokud budete mít chuť za týden chuť své zkušenosti sdílet, budeme moc rádi, protože z příkladů ostatních se učíme úplně nejlépe.

(skupina PROPOJENI, 14.6.2021)