Tržní kapitalizace akcií

Tržní kapitalizace akcií

Aug 27, 2022

Po hodnotových a růstových akciích se dnes podíváme na rozdělení firem podle tržní kapitalizace (anglicky market capitalization nebo pouze market cap).

https://www.youtube.com/watch?v=oaAixPV1c5o

Tržní kapitalizace vyjadřuje celkovou tržní hodnotu akciové společnosti (nebo dokonce i kryptoměn). Vypočítá se jako součin počtu vydaných akcií a aktuální ceny akcií na trhu. Například, pokud má společnost v oběhu 20 milionů akcií s cenou $50 za kus, pak bude tržní kapitalizace (neboli market cap) dané společnosti 1 miliarda dolarů.

V roce 2019 tržní kapitalizace všech 43 248 veřejně obchodovatelných společností na světě činila téměř 80 bilionu dolarů (~$80 000 000 000 000).

Společnosti jsou dle tržní kapitalizace nejčastěji rozděleny do následujících tří kategorií: large-cap ($10 miliard a více), mid-cap (od $2 do $10 miliard) a small-cap (od $300 milionů do $2 miliard). Large pro velké, mid (middle) pro střední a small pro malé společnosti.

Large-cap společnosti tu většinou už jsou po dekády a za tuto dobu již získaly určitou pověst v odvětvích, kde hrají první ligu. Investování do large-cap společností vám pravděpodobně za krátký čas nepřinese velké výnos, ale vyváží to stabilním a dlouhodobým růstem a odměně v podobě dividend.

Tyto společnosti se tedy hodí pro ty, kteří chtějí do svého portfolia přinést určitou míru stability a nižšího rizika. Jako příkladem může být IBM, Johnson & Johnson, Walmart či Microsoft.

Společnosti s tržní kapitalizací mezi $2 a $10 miliardami, tedy mid-cap, jsou již etablované společnosti v odvětvích, u kterých se nicméně stále očekává rapidní růst. Mid-cap společnosti stále cílí na zvýšení svého podílu na trhu za účelem nalezení toho pravého ideálu, kde by se mohly stát číslem jedna.

Investování do mid-cap společností s sebou nese větší riziko než u large-cap, jelikož ještě nejsou tolik etablované, na druhou stranu ale přitahují pozornost pro svůj potenciál pro růst.

Pro investování do mid-cap společností můžete využít ETF jako Vanguard Mid-Cap ETF nebo iShares S&P Mid-Cap 400, či přímo investovat do společností jako Zynga, Lemonade nebo Bumble.

Posledním ze trojice hlavního rozdělení podle tržní kapitalizace jsou tzv. small-cap společnosti. Tyto společnosti jsou většinou mladší než společnosti v ostatních kategoriích a zaměřují se na na tzv. tržní niky (anglicky niche market) nebo definují nové oblasti rozvoje a průmyslu.

Jako relativně nové společnosti, s omezeným kapitálem, novým či neověřeným trhem a mocnější konkurencí jsou považovány za rizikové investice. Jako takové ale mohou svým dlouhodobým investorům přinést mnohonásobně větší a rychlejší růst, než již etablované a pomaleji rostoucí protějšky.

Příkladem může být Coursera, The Joint nebo Aurora Cannabis. Samozřejmě existují i small-cap ETF, pokud si nechcete přímo vybírat konkrétní akcie.

Znalost tržní kapitalizace nám umožňuje rychle a jednoduše poměřit velikost společností mezi sebou, a stejně tak nám ukazuje, jak trh danou společnost vnímá a co je za ni ochotný zaplatit.

Pro přehled těch největších společností na světě podle tržní kapitalizace se můžete podívat sem: https://companiesmarketcap.com.

A na to, jak Investiční Bullánci pracují s tržní kapitalizací, se můžete podívat v jejich portfoliích:

👉 Chcete investovat společně s ostatními investory?

Přidejte se ke stovkám dalších investorů na Discordu 💭

Investiční Bullánci

Enjoy this post?

Buy Investiční Bullánci a coffee

More from Investiční Bullánci